Громада в дії


Піщанська об’єднана територіальна громада утворилася майже два роки тому. За цей час вона значно зміцніла економічно, крок за кроком тут вирішують побутові та соціальні проблеми, покращують рівень життя людей та мають чимало планів на майбутнє. Більш детально про результати децентралізації «Перемога» дізнавалася, відвідавши самі села об’єднаної громади.
За словами Піщанського сільського голови Олександра Красницького, за минулий рік бюджет сільської ради збільшився в понад п’ять із половиною разів. Ці кошти витрачаються на ремонтні роботи в різних закладах та установах населених пунктів тощо.
– Минулого року ми втілили в життя 31 проект на суму 10,5 мільйона гривень, – розповідає Олександр Петрович. – Громада отримує кошти від держави на розвиток інфраструктури, освіти й медицини. Але, в першу чергу, ми розраховуємо на свої сили і власні надходження.

Освіта – у пріоритеті

– Найбільше вкладень у нас було в освіту, – каже сільський голова. – Адже діти – це наше майбутнє. Нині в усіх навчальних закладах громади замінені вікна на енергозберігаючі. Також відбувся капітальний ремонт деяких приміщень у Піщанській гімназії та покрівлі Гориславського навчально-виховного комплексу. В останньому також відбулися поточні ремонтні роботи. В деяких приміщеннях навчальних закладів ремонт робився 25, а то й більше років тому. Тож маємо на меті й надалі продовжувати здійснювати поточні й капітальні ремонти навчальних закладів, зробити їх сучасними, аби класи були облаштовані комп’ютерами, інтерактивними дошками тощо. Втілити в життя всі ці плани за один-два роки нам навряд чи вдасться, але ми зупинятися не будемо, бо комфорт і якість навчання дітей для нас – головне.
Крім ремонтних робіт у приміщеннях навчальних закладів також був поставлений паркан навколо Піщанської гімназії й Гориславського навчально-виховного комплексу, зроблені під’їзні дороги до Піщанської гімназії.
– У нас найбільший навчальний заклад у Кременчуцькому районі, – розповідає директор Піщанської гімназії Вадим Ткаченко, – а актової зали досі не було. Тепер же ситуація виправлена і сьогодні ми можемо приймати в себе гостей у світлому й просторому приміщенні. Також у нас відремонтована майстерня, зроблена нова учительська. В класних кімнатах, де вже відбулися ремонтні роботи, для більшого комфорту дітям встановили додаткове освітлення, що спрямоване на дошку.
У нас наразі вирішені «болючі» питання: замінені двері, відремонтований дах, зроблена відмостка навколо школи, – говорить директор Гориславського навчально-виховного комплексу Олена Фільченко. – Тож тепер ніде нічого не протікає, а за рахунок того, що встановили хороші двері, де знаходиться пожежний вихід, ми змогли зробити додаткову класну кімнату. Сьогодні наших дітей із Миловидівки, Олефірівки й віддалених куточків села Гориславці підвозить шкільний автобус, це для нас теж велике досягнення. У зв’язку з цим із січня в навчальному закладі відкрита група продовженого дня. Я в цій школі працюю з 1995 року, то весь цей час продовженої групи в нас не було. Крім цього, ми повністю знаходимося на забезпеченні сільської ради: в нас батьки не сплачують жодної гривні, не приносять харчові продукти, як було раніше. Все це забезпечується лише за рахунок сільської ради. Щодо дошкільного підрозділу, то тут теж відбулися деякі зміни.
Незважаючи на те, що шкільний автобус у Піщанської громади є, тут мріють про ще хоча б один. За словами сільського голови, одного транспортного засобу для школярів нині не вистачає. Адже дітей багато і всі вони талановиті, тому часто відвідують різноманітні конкурси та змагання. І якщо автобус одних учнів везе на змагання, то іншим доводиться самостійно діставатися з дому до школи й навпаки. А батьківська плата «на потреби школи», що про неї говорила Олена Фільченко, не збирається не лише в Гориславському навчально-виховному комплексі, а й в інших навчальних закладах громади.
– У нас на обліку перебуває 111 дітей, – говорить соціальний педагог Піщанської гімназії Інна Лобан. – Це діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, малозабезпечені, діти з родин, які знаходяться в складних життєвих обставинах, діти-інваліди, діти учасників антитерористичної операції. За рішенням виконавчого комітету Піщанської сільської ради всі ці категорії дітей, а також учні 1-4 класів забезпечені безкоштовним харчуванням.
Одним словом, зміни сталися відчутні, тож керівники всіх навчальних закладів задоволені переходом під опіку громади.
З приходом у громаду, – говорить Вадим Ткаченко, – з’явилося багато позитивних моментів. Оскільки об’єднані територіальні громади відтепер відповідальні за середню освіту, то й дбають вони про неї належним чином. У першу чергу, я, як керівник, вважаю найбільшим позитивом – фінансування. За 15 років моєї роботи кошти виділялися на освіту далеко не такі, як зараз. А нинішнє фінансування дозволило й ремонти здійснювати, й інші важливі соціальні питання вирішувати, завдяки чому школа стає сьогодні джерелом ідей та можливостей. Також зміни, що відбулися після децентралізації, ми незабаром можемо відчути й на якості освіти. Наприклад, відділ освіти виконавчого комітету Піщанської сільської ради співпрацює з інститутом післядипломної освіти. До нас уже приїздили і проректор, і методисти інституту. Я вважаю, що це безумовно вплине на якість освіти. До речі, наша гімназія увійшла до числа 200 шкіл, де відбувається міжнародне анкетування з навчального виховання для вчителів 5-9 класів.


– Я не хочу сказати, що нашу школу обходили увагою, коли ми були в районному відділі освіти, – розповідає директор Гориславського навчально-виховного комплексу Олена Фільченко. – Ні, до нас ставилися добре, але там нас було близько 20 навчальних закладів і більша увага приділялася «великим» школам, а ми – маленька школа, що перебувала в стані «закриють – не закриють». То зараз у громаді всього три навчальні заклади, й ми всі на рівних умовах. Якщо потрібно зробити ремонт, то він робиться скрізь, якщо щось закупляється, то для всіх. У громаді нам дійсно стало краще.

Те, що в нас з’явився відділ освіти – це дуже добре, – розповідає начальник відділу освіти Зінаїда Павлиш. – Якщо у вчителів виникають якісь проблеми чи питання, то вони звертаються і все вирішується на місці. В нас троє методистів, роботи в них, звичайно, дуже багато. Бажано ще, щоб був спеціаліст або заступник начальника відділу освіти – для здійснення управлінської роботи і співпраці з обласним департаментом.


– Працюємо по-новому, – розповідає завідувач методичного кабінету Людмила Шаблій. – Доводиться непросто у зв’язку із тим, що методичний кабінет тільки створений, зрозуміло, що бази не було, тому все ми робимо з нуля. Але в нас усі методисти з великим досвідом роботи, тож хоч і складно працювати, але дуже цікаво. За потреби вчителі часто приходять до нас за методичними послугами, ми в закладах проводимо наради чи інші заходи. Крім цього, працівники нашого методичного кабінету і вчителі відвідують різноманітні тренінги й курси, співпрацюємо з інститутом післядипломної педагогічної освіти. Нещодавно наші вчителі відвідували ряд експрес-тренінгів, що проводилися в Полтаві.
– Невід’ємною частиною роботи є й здоров’язберігаючі технології, – додає Людмила Шаблій. – Під час уроків учителі проводять із учнями різноманітні вправи, що спрямовані на збереження здоров’я дитини. А для вчителів, відповідно, відбуваються семінари, де їхні колеги діляться досвідом роботи з використанням здоров’язберігаючих технологій. Так, нещодавно вчитель Піщанської гімназії Ірина Сокур представляла свій досвід роботи з використанням здоров’язберігаючих технологій на Всеукраїнському конкурсі «Учитель року-2017».
– Наша мета – це зберегти здоров’я дітей, – продовжує Людмила Шаблій. – Ми беремо дитину й повинні випустити її зі школи здоровою і щасливою. Адже тільки тоді дитина може реалізувати себе в житті.
Не менше уваги приділяється й саморозвитку дітей. Звичайно, один із давніх але перевірних методів саморозвитку – книги.

Сучасну українську літературу діти люблять читати, – говорить бібліотекар шкільної бібліотеки Піщанської гімназії Оксана Лавренко. – Наш фонд поповнюється постійно і не лише додатковою літературою, а й новими підручниками. Минулого року сільська рада закупила нові підручники для 7-их і 8-их класів.
– Для бібліотек громади ми придбали багато літератури, – говорить Олександр Красницький. – Зробили передплату періодичних видань, тобто, підтримуємо, наскільки це можливо. Шкільні бібліотеки також плануємо наповнити різноманітною літературою. В Піщаному хочемо в бібліотеці встановити комп’ютери й провести Інтернет, аби зробити сучасну бібліотеку для наших дітей.

Також у планах на майбутнє є й дитячий садочок у Піщаному.
– Готуємо проекти реконструкції будівлі початкової школи під дитячий садок, щоб вирішити питання з влаштування дітей до садочка в Піщаному, – говорить Олександр Красницький. – Нині в нас не вистачає місць в існуючому дитячому садку. Він розрахований на 36 дітей, а відвідують його 56, і ще 120 дітей перебувають у черзі. Відповідно, багато дітей відвідує дошкільні навчальні заклади в місті Кременчук, після чого й до міських загальноосвітніх навчальних закладів ідуть. Якщо ми вирішимо проблему місць, збільшимо потужність дошкільного виховання в селі, це нам дасть змогу збільшити й кількість учнів Піщанської гімназії.

Увага – культурі і спорту

Зміни в навчальних закладах – це не єдине, що відбувається в селах Піщанської сільради, відколи вони об’єдналися в єдину громаду.
– Загалом ми хочемо всім галузям життєдіяльності села приділяти увагу, – розповідає сільський голова Олександр Красницький. – Це ми й робимо. Нещодавно придбали нові музичні інструменти, провели ремонт у приміщенні, де займаються учасники циркової студії «Арлекін» центру культури й дозвілля в Піщаному. Також реконструювали систему опалення в Гориславському сільському клубі, приміщення якого не один десяток років зовсім не опалювалося. Нині ж там тепло, затишно, й місцеві аматори сцени можуть займатися творчістю в клубі, а не шукати приміщення десь. На майбутнє плануємо ремонт самого приміщення, щоб зробити його ошатним і гарним.


– Зараз у нас діти займаються в залі, – розповідає завідуюча Гориславським закладом культури Олена Погорілець. – Раніше, коли клуб не опалювався, то він працював практично тільки влітку. Тепер же всі можуть займатися тут цілорічно.
Мають тут чимало планів і на розвиток фізкультури та спорту в громаді. Крім того, що в селі Піщане вже давно встановлений спортивний майданчик, незабаром тут може з’явитися й сучасний стадіон. За словами Олександра Красницького, місцева футбольна команда активно бере участь у різних футбольних чемпіонатах і сама приймає гостей на домашньому полі. Тож для того, аби й сільським гравцям, і гостям, і вболівальникам було комфортно, в майбутньому на стадіоні планується встановити трибуни, облаштувати туалети, роздягальню й душові кабіни.

Благоустрій сіл – важлива ланка роботи

Переймається місцева влада й питаннями благоустрою своїх населених пунктів. Передовсім, значна увага приділяється освітленню сільських вулиць. На сьогодні світло вже є на деяких вулицях у селах Піщане, Кривуші й Гориславці.


– Поки без вуличного освітлення залишається село Олефірівка, – розповідає сільський голова. – Та ми хочемо зробити освітлення хоча б однієї-двох вулиць у кожному селі громади. Звичайно, проблеми в цій сфері виникають. Так, Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), скасувала знижений тариф на електроенергію, що використовується для зовнішнього освітлення населених пунктів. Тож тепер у наших селах світло горить не всю ніч, а тільки певний час: із настання темряви й до першої години, і з п’ятої до пів на шосту ранку. Тобто, стараємося освітлювати тільки в той час, коли люди повертаються з роботи (в кого друга зміна) і йдуть на роботу.
Крім освітлення, в населених пунктах громади відбувається й ряд інших заходів із благоустрою.
– Минулого року ми облаштували тротуарні доріжки в центрі села Піщане, в парку «Юність», що розташований неподалік гімназії, – додає Олександр Петрович. – Зробили декілька клумб, висадили троянди. На жаль, багато квітів були вкрадені з цих клумб. Що вдієш – є ще серед нас і такі люди.Це, звичайно, неприємний випадок, хочеться, аби наше село мало гарний естетичний вигляд. Також минулого року в центрі Піщаного висади 12 саджанців екзотичної сакури, а вже цьогоріч вони тішили своїм квітом.
Активно взялася громада й за прибирання територій. Так, по всіх селах пройшли декілька суботників.


– Прибирання територій у нас відбувається постійно, – зазначає Олександр Красницький. – Двомісячник чистоти – для нас це лише певна формальність, що має конкретні дати. Саме ж прибирання території в нас починається з приходом першого тепла й закінчується прибиранням снігу взимку. Тобто, це процес постійний. Суботники відбуваються до й після свят. Прибираємо стихійні сміттєзвалища, яких у нас багато. Крім того, що нам не так давно привезли «чуже» сміття з ознаками львівського походження, клопоту додають і деякі місцеві жителі й дачники. Їдучи машиною, вони викидають із вікон авто пакети сміття прямо на узбіччя дороги або залишають пакети зі сміттям на околицях населених пунктів. А де один пакет стоїть, хтось поставить ще один. Таких людей небагато, але достатньо для того, аби засмічувати територію. Ще один нюанс – це те, що через наші села проходить державна траса, й нерадиві автомобілісти теж нерідко викидають із вікон автотранспорту різний непотріб. У нас є волонтери, активісти, рибалки й мисливці, які повідом­ляють нам і про несанкціоновані сміттєзвалища, і про підозрілі машини, які збираються висипати сміття в несанкціонованому місці. Ще в нас є агітбригади – це учні навчальних закладів, які агітують населення виходити на суботники, прибирати на власному подвір’ї й біля нього, не смітити в населених пунктах, берегти природу тощо. І це, до речі, дуже дієво. Коли дорослі приходять до деяких жителів і просять поприбирати біля двору, то на це, буває, взагалі увагу не звертають, а коли дитина стоїть і розповідає про благоустрій, то вже совість прокидається в людини. Свого часу ми думали і про встановлення відеоспостереження – тоді б ми точно знали, хто смітить, але це дуже дороге задоволення.

Однак, замість відеокамер цьогоріч на території об’єднаної Піщанської громади з’являться новенькі сміттєві баки.
– Нам обласна рада виділила певну частину коштів на придбання сміттєвоза, – продовжує сільський голова. – Нині ми займаємося закупівлею сміттєвих баків. Хочемо розташувати їх у різних установах. Їх поки буде небагато й вони будуть звичайними, але в майбутньому плануємо встановити баки для роздільного сміття, тому наразі ми цим питанням займаємося.
Крім прибирання вулиць, узбіч доріг відбувається прибирання й на цвинтарях. Однак, тут не тільки прибирають, а й думають про майбутнє.
– Ми випиляли старі дерева на центральному кладовищі в Піщаному, – говорить Олександр Красницький. – Але деревину не викидаємо і не спалюємо, а подрібнюємо, пакуємо в спеціальні мішки й узимку будемо топити в різних закладах. Для цього в нас є спеціальний подрібнювальний прилад. Такою роботою в нас займається комунальне господарство, створене цього року. Людей там поки небагато – до десяти осіб, але щодня ця цифра змінюється, адже там триває набір працівників. Я вважаю, що комунальне підприємство згодом буде виконувати не тільки роботи з благоустрою, а й будівельні та інші, адже ми щороку намагаємося нарощувати темп і йти в ногу з часом. Починали з малого – викошування трави, нині ж без цього вже неможливо обійтися. В нас є спеціальна косарка до трактора і вже за потреби ми можемо не лише в межах населеного пункту, а й за межами косити траву. Стараємося й матеріально, й технічно забезпечити комунальне господарство: купили трактор, причіп, мотоблок тощо. Я думаю, що в цьому плані в нас усе вдасться. Обсяг роботи в нас великий, тож аби тільки можливості були.

Важлива турбота влади – й місцеві дороги. Тут вони, як і скрізь по Україні, після зими були не в найкращому стані, а нині ґрунтові практично всі вже приведені до нормального вигляду, а з твердим покриттям – ремонтуватимуться влітку.
– В першу чергу будемо ремонтувати ті ділянки, що залишилися з минулого року, – говорить Олександр Красницький. – Це в селі Кривуші є одна така незакінчена ділянка дороги. Загалом, вартість ремонту деяких доріг дуже велика, тому зараз ми звертаємося до обласної ради, щоб відремонтувати їх на умовах співфінансування. Є в нас і дорога державного значення, що не належить громаді, там теж багато ям. Відповідальні за цю дорогу служби навесні засипали їх, але я сподіваюся, що все ж таки там відбудеться нормальний ремонт. Відповідний лист до Полтавського облавтодору ми написали. Нині відомо, що з 2018 року планується передача доріг державного значення на обласний рівень, можливо, далі їх передадуть на наш баланс, тоді ми її й ремонтуватимемо. Але разом із дорогами мають передавати місцевій владі й відповідні фінансові ресурси на її утримання, бо місцевим бюджетам такий додатковий тягар буде не до снаги.

Медичне обслуговування – до належного рівня

Майже весь минулий рік дуже болючим питанням не лише для Піщанської громади, а й для жителів інших об’єднаних громад району було питання медицини. «Перемога» неодноразово розповідала своїм читачам про непорозуміння між громадами й районним центром первинної медико-санітарної допомоги, про створення нового центру ПМСД в районі.
– Наш центр ПМСД – це спільний проект чотирьох громад, – говорить Олександр Красницький. – Він був створений з метою ефективного використання коштів. У загальному районному котлі нам було важко контролювати використання грошей, передбачених для лікування жителів населених пунктів нашої об’єднаної громади, нам не надавалися звіти про їх використання, можливо, навіть покривалися за рахунок наших коштів витрати інших. Зрештою, ми втрутилися й почали вимагати, аби нам ці звіти надавали. Щоб уникнути всіляких непорозумінь, ми приєдналися до нового центру ПМСД, офіс якого наразі знаходиться в Піщаному. В кінці минулого року ми придбали санітарний автомобіль, повністю замінили вікна і двері в амбулаторії села Піщане. Також капітально відремонтували два кабінети, на черзі – ремонт усієї амбулаторії. Крім цього, в планах і приведення до ладу медичного закладу в Кривушах. Уже розроблений проект і ми подали заявку на участь у конкурсі державного фонду регіонального розвитку. Є перспектива того, що наш проект буде прийнятий до уваги й, можливо, виграє.
– До речі, в нас ще є один проект, – додає Олександр Петрович. – Минулого року обласна рада передала нам будівлю аптеки, що була закрита вже не один рік, і нині ми розробляємо проект реконструкції будівлі аптеки в центр надання адміністративних послуг. І, мабуть, уже найближчими місяцями ми там відкриємо такий центр надання адміністративних послуг.

Децентралізація – дорога майбутнього

– Я вважаю, що ті результати, яких ми досягли минулого року, показують реальну картину децентралізації, – розповідає Олександр Красницький. – Наші села давно не бачили такої уваги з боку держави. Децентралізація і дії нашої влади дали нам змогу втілити в життя те, що не робилося впродовж десятків років. Ми відновлюємо наші села. Велика увага приділена і Гориславцям, це та сільська рада, що приєдналася до нас, ми в жодному разі про них не забуваємо.
Слова Олександра Красницького підтверджує й виконуюча обов’язки старости в Гориславцях Наталія Горіславець. Вона зазначає, що спочатку деякі тамтешні мешканці з пересторогою зустріли реформи у своєму селі, але згодом побачили переваги об’єднання.
– В основному ми отримуємо позитивні відгуки щодо того, що ми робимо, – продовжує Олександр Красницький. – Звичайно, над усіма проектами я працюю не один, мої заступники, і всі працівники сільської ради, й виконуюча обов’язки старости села Гориславці – всі ми докладаємо зусиль, аби жителям наших сіл було комфортно, а села розквітали, щоб у дітей було бажання вчитися в селах, а у вчителів – працювати, щоб лікарі не лякалися роботи в сільських медичних закладах. Два роки – це ще невеликий термін, але ми всі вчимося. Їздимо на різноманітні тренінги й конференції з питань децентралізації, займаємося стратегічним плануванням розвитку громади на 5-7 років. Якщо в нас залишаться фінансові відносини з державою такими, які вони є на сьогодні, то за декілька років ми більшість глобальних питань зможемо вирішити.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

www.000webhost.com