Субсидії – автоматично, боржникам – не дадуть…

Перепризначення субсидій на житлово-комунальні послуги здійснюється в автоматичному режимі, без необхідності повторного звернення громадян. Цей процес триває в Україні з травня поточного року.
Наразі в районі завершений процес перепризначення субсидій мешканцям Кременчуччини на неопалювальний період. Їх отримали 9295 домогосподарств, із низ 3067 сімей, які вперше звернулися із заявами за новим порядком. При цьому відмовлено в наданні цієї державної підтримки в 9 випадках – через невідповідність документів та у зв’язку з відсутністю права на субсидію.
Як зазначив нашій газеті начальник районного управління соціального захисту Віктор Приходько, близько 60 відсотків усіх «літніх» субсидій – нульові, всі інші – теж незначні. Пояснюється це тим, що після закінчення опалювального періоду суми до сплати в платіжках зменшуються, адже більшу їхню частину складають витрати на опалення. Відповідно, разом зі зменшенням суми на оплату послуг зменшується й сума призначеної субсидії. В кожній конкретній ситуації це зменшення різне, в залежності від частки витрат на опалення, яка в приватному секторі може становити понад 90 відсотків, тому розмір субсидії, переважно, й виходить нульовим. Звісно, певну роль відіграють і збільшення доходів громадян.
Є серед мешканців району й ті, кому субсидія належить, проте надання її призупинене з огляду на наявність заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг за період 2 місяці й більше. На неопалювальний період, наприклад, таких на Кременчуччині виявилося 239 родин. Усім їм направлені відповідні повідомлення. Для перепризначення субсидій на опалювальний сезон громадяни, які мають борги, повин­ні або сплатити їх, або укласти з надавачами житлово-комунальних послуг договір з реструктуризації заборгованості.
Як пояснюють чиновники з Міністерства соціальної політики, оскільки процес автоматичного перепризначення субсидій розпочався в травні, відповідно, береться до уваги заборгованість з оплати за житлово-комунальні послуги в лютому й раніше цього року. Однак, у разі первинного звернення громадянина щодо призначення субсидії наявність такої заборгованості не враховується. За словами директора департаменту державної соціальної допомоги Міністерства соціальної політики Віталія Музиченка, «на сьогодні побудована система таким чином, що в період отримання житлової субсидії і первинного звернення факт наявності відповідної заборгованості не грає ролі, не враховується і не може бути обмеженням щодо її отримання». Він також наголосив, що надання державної допомоги у вигляді субсидії якраз і спрямоване на те, щоб, у тому числі, допомогти громадянам сплатити борги, накопичені раніше, адже під час отримання субсидії за комунальні послуги вони платять значно менше.
Наразі здійснюється в районі й монетизація субсидій. Виплату «живих» грошей бережливим субсидіантам Уряд проводить уперше. Монетизації підлягає економія електроенергії в еквіваленті вартості 150 кВт та природного газу – 100 кубометрів за умови, що ці ресурси використовуються для опалення. Максимальна сума коштів, що їх може отримати громадянин, – 135 гривень  за заощаджену електроенергію та близько 700 гривень – за зекономлений обсяг газу. Потенційних отримувачів, у яких на рахунках залишилася частина невикористаної «державної допомоги», по Кременчуцькому району на сьогодні налічується 1858 осіб. Загалом сума «неосвоєних» ними коштів складає 1мільйон 85 тисяч 740 гривень. Ці гроші повертатимуть людям на банківські картки або ж через пошту. Управління соціального захисту вже направило сільським радам списки осіб, які мають право на монетизацію. Тепер справа – за громадянами. Той, хто «зекономив» свою субсидію, повинен до 1 вересня поточного року звернутися із заявою про повернення грошей. Після цього терміну, як зазначили «Перемозі» в районному управлінні соцзахисту, заяви вже не прийматимуть. Тож тим, кого це стосується, варто поквапитись і не відкладати цю справу в довгу шухляду.
До слова, монетизація субсидій – один зі стимулів населення до ощадливості й енергоефективності. Ще один важіль, запроваджений урядовцями, – верифікація (підтвердження) призначених субсидій. Варто зазначити, що сьогодні в Україні майже сім мільйонів домогосподарств отримують таку допомогу. До кінця поточного року з бюджету на них витратять 70 мільярдів гривень. Це колосальні кошти. Тому Уряд прийняв рішення про створення центрального реєстру, де буде зібрана вся інформація про отримувачів субсидій і, відповідно, контроль за ними.
Про деякі зміни в порядку надання субсидій на новий опалювальний період ми поговоримо вже в наступних номерах «Перемоги».
Тетяна Керімова

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

www.000webhost.com