Боротьба з фітофторою томатів: народні методи й засоби

Нинішнього літа чимало наших городників скаржаться, що їхні помідорні грядки потерпають від фітофторозу – однієї з найпоширеніших хвороб томатів. Із появою цього грибкового захворювання на томатних кущах можна відразу помітити його ознаки – дрібні плями темного кольору на листях, буре листя, що підсихає, а також почорніння окремих ділянок стебла. Згодом починають чорніти й самі плоди, а кущ в’яне й засихає.
Найчастіше ця хвороба уражує томати при тривалій дощовій, прохолодній і похмурій погоді. Такої в нашому регіоні не було, а ось помідори пропадають… Як же не допустити захворювання на грядки, які вживати профілактичні заходи і які методи боротьби використовувати з проблемою, що вже проявилася?
Звісно, більшість порад, наведених нижче, цьогоріч вам уже не допоможуть. Проте, їх варто запам’ятати й скористатися ними вже наступного сезону.

ОСНОВНІ ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ

Грибкові хвороби живуть за рахунок поширення спор, які знаходяться практично скрізь. Городникам необхідно вжити всі заходи, щоб не дати цим спорам розвиватися, а за можливості навіть зменшити їхню кількість.
Є кілька факторів, що сприяють поширенню фітофтори:
– Велика кількість вапна в ґрунті. Щоб ґрунт не закисав, проводять його вапнування й іноді занадто захоплюються цим процесом. Надлишок вапна на ділянці привертає грибок.
– Загущені томатні насадження. «Кліматичні» умови при такому вирощуванні (особливо, якщо це теплиця), із задухою та підвищеним рівнем вологості, є прекрасним місцем для розвитку фітофтори.
– Різкі перепади нічних і денних температур. До кінця літнього сезону ночі стають холодніші. Зміна літнього пекучого дня на прохолодну ніч сприяє великій кількості ранкової роси, що збільшує кількість вологості на грядках.
– Рослини з ослабленим імунітетом. У рослин, так само як і в людей: швидше занедужає слабкий, ніж міцний. При недостатньому внесенні добрив у ґрунт овочевим культурам бракує деяких мікроелементів. Їхній ослаблений імунітет може стати причиною появи фітофторозу.

ПРОФІЛАКТИКА ФІТОФТОРИ

– Вапняний ґрунт на ділянці потрібно відновлювати з допомогою внесення торфу на ділянку й крупного річкового піску в міжряддя.
– При посадці томатів необхідно враховувати попередників і дотримуватися сівозміни.
– При посадці томатної розсади на грядки чітко дотримуйте рекомендовані інтервали між рослинами й між грядками, щоб не допускати загущеності в майбутньому.
– При тепличному способі вирощування томатів не забувайте про регулярне провітрювання приміщення. Полив краще проводити в ранковий час, щоб волога до вечора всоталася в ґрунт.
– У прохолодну похмуру погоду з підвищеним рівнем вологості томати поливати взагалі не рекомендується. Достатньо буде провести розпушування ґрунту на грядках.
– Регулярно вносьте підживлення з необхідними мікроелементами способом поливу й обприскуваннями.
– Використовуйте обприскування томатів різними біопрепарами або розчинами з народних рецептів.
– Висаджуйте томати тільки тих видів і сортів, що стійкі до фітофтори та інших грибкових хвороб.
Профілактичні обприскування томатів необхідно проводити тільки в ранковий час і в теплу суху погоду. Серед безлічі різних засобів від фітофтори рекомендується не повторювати рік у рік той самий рецепт або препарат. Це грибкове захворювання вміє пристосовуватися до різних умов і засобів.
Перше обприскування потрібно провести відразу ж, як тільки посадили томатну розсаду. А наступні – регулярно 2-3 рази на місяць.

ЗАСОБИ БОРОТЬБИ З ФІТОФТОРОЮ

Настій часнику з марганцівкою. Зелень або цибулини часнику (приблизно сто грамів) необхідно подрібнити до стану пюре й залити його 250 мілілітрами холодної води. Через 24 години настій потрібно процідити крізь подвійну марлю й додати велике відро води й 1 грам марганцівки. Цей настій можна використовувати двічі або тричі на місяць.
– Трихопол. У трьох літрах води потрібно розчинити три таблетки цього препарату й використовувати розчин через кожні п’ятнадцять днів.
– Молочна сироватка. Сироватку потрібно з’єднати з водою в однакових пропорціях. Розчин можна використовувати щодня, починаючи з другого літнього місяця.
– Попіл. Присипання міжрядь деревним попелом проводяться двічі за сезон. Перший раз – через 7 днів після посадки томатної розсади, а другий – у період формування зав’язі.
– Настій гнилої соломи або сіна. Для приготування настою потрібно використовувати гнилу солому або сіно (близько 1 кілограма), сечовину й відро води. Впродовж 3-4 діб розчин має настоятися. Перед застосуванням його треба процідити.
– Молоко з йодом. Обприскування таким розчином проводиться двічі на місяць. Потрібно змішати 500 мілілітрів молока, 5 літрів води й 7-8 крапель йоду.
– Кухонна сіль. Цим розчином рекомендується обприскувати зелені томати раз на 30 днів. На 5 літрів води додають 1/2 склянки солі.
– Дріжджі. Використовуються з появою перших ознак фітофтори. 50 г дріжджів потрібно розвести в 5 літрах води.
– Фітоспорин. Цим препаратом рекомендується поливати грядки в теплиці до посадки томатної розсади. Можна додавати «Фітоспорин» через день у воду для поливів. А обприскування можна починати при утворенні зав’язей і повторювати їх регулярно через 10-14 днів. Готувати розчин необхідно чітко за інструкцією на упаковці.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

www.000webhost.com