Важливе про субсидії

Кожен домовласник уже з острахом очікує на отримання квитанцій на сплату за житлово-комунальні послуги. Щоправда, дещо менше переймаються ті, хто має право на субсидію – на їхньому домашньому бюджеті державна допомога має позначатися суттєво.

Проте, хвилювання виникають і в них: занадто багато останнім часом змін сталося в нашому українському законодавстві загалом, і в сфері соціального захисту зокрема. Мінімальні заробітні плати зросли, пенсії й соціальні допомоги підвищили, зміни до порядку надання субсидій внесли. То чи не втратять цю пільгу люди, які нею користувалися?

Підвищення пенсій не позначиться на призначенні субсидії

Про це нещодавно під час години запитань до Уряду у Верховній Раді заявив міністр соціальної політики Андрій Рева. Щоправда, відразу уточнив: на цю зиму. А ось при призначенні субсидії у 2018 році зростання пенсійних виплат обов’язково буде враховане.
«Офіційно хочу з цієї трибуни заявити – новий підвищений розмір пенсій не впливає на розмір субсидії, призначеної на опалювальний сезон 2017-2018 років, – зауважив чиновник. – Новий розмір пенсій буде врахований при призначенні субсидій лише з травня 2018 року. Отже, жодного зменшення субсидій (під час цього опалювального сезону – ред.) за рахунок збільшення пенсій не відбудеться».

Без зайвого клопоту

У розрахунку субсидії маємо зміни. Про них «Перемога» вже повідомляла раніше. Нагадаємо ще раз: субсидія призначається терміном на 12 місяців, але не довше, ніж до кінця опалювального періоду, і розраховується окремо на опалювальний і неопалювальний періоди.
Згідно зі змінами до порядку надання субсидій на опалювальний період 2017-2018 років сума цієї державної підтримки визначається з урахуванням доходів сім’ї за І та II квартали 2017 року. Для розрахунку субсидії на опалювальний період родинам, які мали її в неопалювальний період 2017 року (якщо вона навіть була «нульового» розміру), звертатися до управлінь соціального захисту потреби немає: вся необхідна інформація про їхні доходи самостійно передана органам соціального захисту населення від Державної фіскальної служби України та Пенсійного фонду України.
Упродовж жовтня поточного року управління соціального захисту населення здійснило розрахунок розміру субсидії на опалювальний період і вже до сьогодні, 10 листопада, всі мешканці району, які підлягають субсидіюванню, мають отримати повідомлення про розмір призначеної субсидії.

Якщо в неповнолітніх є доходи

Чи враховуються вони при розрахунку субсидії? Фахівці пояснюють: розмір субсидії розраховується на підставі нарахованих доходів усіх мешканців домогосподарства, які досягли 14-річного віку на початок періоду, за який враховуються доходи (без врахування податку з доходів фізичних осіб).
Це означає, що при розрахунку субсидії на опалювальний період із жовтня поточного року будуть враховані доходи осіб, яким на 1 січня 2017 року виповнилось 14 років. Такі дані органам соціального захисту надають Державна фіскальна служба України й Пенсійний фонд України, де акумулюється вся інформація про українських громадян. А віднедавна чотирнадцятирічні підлітки – це вже особи, які мають паспорт громадянина України й усі зобов’язання, що з цього випливають.
Тож родинам, які вперше звертаються за призначенням субсидії, необхідно подавати заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, із зазначенням, зокрема, паспортних даних зареєстрованих (фактично проживаючих) осіб, у тому числі й дітей, які досягли 14-річного віку.

Соціальні нормативи переглянуті

І про це теж свого часу писала наша газета. Проте, наразі поговоримо про пільги та субсидії на оплату за індивідуальне опалення. Відповідно до законодавства України пільги (субсидії) на оплату житлово-комунальних послуг надаються в межах соціальних нормативів, що час від часу змінюються. Після останніх коригувань Кабінету Міністрів наразі соціальний норматив споживання природного газу та електроенергії для індивідуального опалення відповідно становить 5 куб. метрів природного газу та 51 кВт. год на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період.
Соціальна норма житла на послуги з індивідуального опалення для розрахунку пільг складає: 21 кв. метр опалюваної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю; 42 кв. метри опалюваної площі на одну особу, яка має право на знижку плати, та додатково 21 кв. метр на сім’ю (у разі користування газопостачанням для сімей ветеранів війни, жертв нацистських переслідувань, які складаються лише з непрацездатних осіб).
А ось субсидії нараховуються за такими соціальними нормами: 13,65 кв. метра опалюваної площі на одну особу та додатково 35,22 кв. метра на домогосподарство; 75 кв. метрів на домогосподарство (для домогосподарств, що складаються з однієї або двох непрацездатних осіб).
При цьому, для розрахунку розміру витрат природного газу, електричної енергії на потреби опалення застосовується коригуючий коефіцієнт на рівні 1,073 для 1-2 -поверхових будівель (0,783 – для будівель на 3 і більше поверхів).
Фахівці також наголошують, що розмір субсидії на опалювальний сезон для домогосподарств, які використовують природний газ/електричну енергію для індивідуального опалення, розраховується з 16 жовтня по 15 квітня включно. Це закріплене пунктом 14 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
З метою забезпечення рівних умов для розрахунку пільг та субсидій дати початку та завершення опалювального періоду для надання зазначених видів соціальної підтримки мають бути однаковими.

Чи витримає гаманець?

Маємо на увазі державний. Заступник міністра фінансів Сергій Марченко не так давно в ефірі програми «Радіо Свобода» відверто зізнався, що в бюджеті бракує 10 мільярдів гривень на виплату субсидій.
Станом на 1 жовтня 2017 року зобов’язання за субсидіями склали 71 млрд гривень, тоді як у бюджеті передбачені на ці цілі лише 61 млрд гривень. «Тобто, певним чином не забезпечені бюджетні зобов’язання, але ми сподіваємося, що найближчим часом ми знайдемо рішення з цього приводу. Тому до кінця року всі питання щодо заборгованості за енергоносії будуть закриті», – запевнив урядовець. Похвальний оптимізм, та чи має він під собою реальне підґрунтя? Як кажуть, живі перекази, та віри їм не ймеш…

Ставка на монетизацію

Ще у квітні поточного року Кабмін прийняв рішення про початок процесу монетизації субсидій. Це рішення передбачає грошову виплату, що дорівнює вартості 150 кіловат електроенергії, якщо цей ресурс використовується для опалення, або 100 кубів газу. При цьому субсидії будуть перераховуватися безпосередньо за фактично спожиті ресурси, а не згідно з нарахованими субсидіями відповідно до соціальних стандартів, що забезпечує для всіх учасників рівні умови при розрахунку за спожиті послуги.
За словами віце-прем’єр-міністра України Павла Ро­зенка, у списках на монетизацію субсидій перебувають 1,7 мільйона українських сімей, яким потрібно буде виділити близько 1,3-1,5 млрд гривень. «Ми платимо цю суму за фактом економії за минулий опалювальний сезон. Ці суми є постійними і змінюватися не будуть. Це остаточні списки на 1 млн 700 тисяч українських сімей», – повідомив Павло Розенко й запевнив, що грошей для виплат у державному бюджеті достатньо.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

www.000webhost.com