Якщо пенсію не заробили…

Пенсійна реформа суттєво підвищила вимоги до кількості страхового стажу, необхідного для оформлення пенсії. У зв’язку з цим велика кількість українців позбавлена можливості вийти на заслужений відпочинок. Як ми й обіцяли, публікуємоінформацію для тих, хто з 1 січня 2018 року досяг загального пенсійного віку, але не набув права на пенсійну виплату.
Соціальний захист таких громадян передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1098 «Про затвердження Порядку призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату». Діятиме цей порядок у період із 1 січня 2018-го по 31 грудня 2020 року. При цьому отримати допомогу можуть тільки ті, хто на момент оформлення соціальних виплат має не менше 15 років страхового стажу. Виплачується така допомога до досягнення особою віку, з якого вона набуває право на пенсію.
Правом на отримання її можуть скористатися громадяни, які:
– досягли 60 років (про вік виходу на пенсію жінок 1961 року народження і старших ми інформували в минулому номері;
– не набули право на пенсійну виплату у зв’язку з відсутністю необхідного страхового стажу;
– є непрацюючою особою.

Як пенсіонеру отримати соціальну допомогу

Для призначення тимчасової фінансової допомоги особам без необхідного пенсійного стажу необхідно звернутися в органи соціального захисту населення за місцем прописки або за адресою фактичного проживання. До заяви на оформлення допомоги потрібно додати документ, що засвідчує особу пенсіонера і його місце проживання та ІПН
довідку про наявний страховий стаж (видається в Пенсійному фонді на запит пенсіонера);
декларацію про доходи і майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї) за останні півроку, що передують місяцю звернення за призначенням допомоги.
Розмір допомоги перераховується кожні 6 місяців з урахуванням змін у майновому стані сім’ї. Одиноким особам, які не мають інших джерел для існування крім доходів від особистого селянського господарства, розмір допомоги не перераховується.
Якщо тимчасова грошова допомога оформляється не за адресою прописки, а за місцем фактичного проживання пенсіонера, до перерахованого вище списку документів повинна додаватися довідка про неотримання такої допомоги в управлінні праці та соціального захисту за зареєстрованим місцем проживання.

Строки виплати тимчасової допомоги пенсіонерам

Тимчасова фінансова допомога призначається з дня, що настає після дати досягнення пенсійного віку, встановленого ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Але це за умови, що звернулися ви за оформленням грошових виплат упродовж трьох місяців після досягнення такого віку. Якщо ж пізніше – тоді грошова допомога призначається з дня звернення за нею, тобто, з дати подання всіх необхідних документів та довідок.
Рішення про призначення пенсіонерам, яким не вистачає стажу, тимчасової допомоги або про відмову в її наданні приймається управлінням соціального захисту населення впродовж 10 календарних днів з дня подачі заяви. Про відмову повідомляється письмово у п’ятиденний строк з дня прийняття рішення.

В якому розмірі надається допомога?

Розмір тимчасової допомоги залежить від доходу сім’ї та визначається як різниця між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність, і середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не може перевищувати 100% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Максимальний розмір допомоги у 2018 році становить: із січня – 1373 грн; з липня – 1435 грн; з грудня – 1497 грн.
Перерахунок розміру грошових виплат проводиться кожні півроку з урахуванням змін майнового стану та середньомісячного сукупного доходу одержувача допомоги.
Звертатися в органи соцзахисту для зміни суми раніше призначеної тимчасової допомоги через затвердження нового розміру прожиткового мінімуму немає необхідності. Співробітники соцзабезу самостійно проведуть перерахунок з місяця встановлення нових державних соцстандартів.
А ось повідомити управління соцзахисту про зміну обставин, що можуть вплинути на розмір або порядок отримання допомоги, необхідно не пізніше ніж через 10 днів з моменту настання змін.
Хто входить до складу сім’ї особи, яка звертається за призначенням тимчасової державної соціальної допомоги
До складу сім’ї включаються: чоловік, дружина, діти, у тому числі усиновлені, віком до 18 років, які перебувають на їх утриманні; діти – студенти закладів вищої освіти I-IV рівнів акредитації та закладів професійної (професійно-технічної) освіти з денною формою навчання віком до 23 років, які не мають власних сімей, у тому числі ті, які одержують стипендію, незалежно від того, де вони проживають (разом із батьками чи перебувають на навчанні в іншому населеному пункті); особи, які спільно проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою (будь-якому іншому шлюбі), пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.
До складу сім’ї не включаються: батьки, дід, баба, брати, сестри; опікуни, піклувальники та члени їх сімей; батьки, позбавлені батьківських прав; діти, які перебувають на повному державному утриманні; діти, які перебувають під опікою чи піклуванням.

Хто з пенсіонерів не отримає грошову допомогу

Відповідно до законодавства України не всі пенсіонери, яким не вистачає трудового стажу для оформлення пенсії, мають право на отримання тимчасової фінансової допомоги від держави. Так, відповідно до п. 12 Постанови Кабміну «Про Порядок призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату» соцдопомога пенсіонерам не призначається в разі, якщо:
– особа отримує пенсію (в т.ч. соціальну), працює або веде іншу діяльність, пов’язану з отриманням доходу;
– хто-небудь із членів сім’ї впродовж року перед зверненням за тимчасовою допомогою здійснив покупку (оплату послуг) на суму понад 50 тис. гривень;
середньомісячний сукупний дохід сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні півроку перевищує 100% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб;
– у результаті вибіркової перевірки виявлені додаткові джерела для існування, не зазначені в декларації про доходи та майно (здавання в оренду житлового приміщення (будинку), заробіток членів сім’ї, які офіційно не працевлаштовані, тощо);
– у власності особи або членів її сім’ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. м на 1 члена сім’ї та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю, чи більше одного автомобіля (іншого транспортного засобу, механізму).
Однак, як і з оформленням субсидій, тимчасова фінансова допомога пенсіонерам, які не мають достатнього пенсійного стажу, може призначатися всупереч деяким вищевказаним обмеженням за висновком комісії, якщо в складі сім’ї є людина з інвалідністю. Рішення приймається після обстеження матеріально-побутових умов особи, яка звернулася за призначенням такої допомоги. Оскаржити рішення соцзахисту можна в органі виконавчої влади вищого рівня або в суді.

Коли припиняється виплата призначеної тимчасової допомоги

Як і з іншими соціальними допомогами в Україні, виплата тимчасової грошової допомоги пенсіонерам, які не мають необхідної кількості років трудового стажу, може бути скасована з наступних причин:
– приховано відомості або навмисно представлені недостовірні дані про доходи та майновий стан – із місяця, наступного за тим, у якому виявлені зазначені факти;
– працевлаштування або зайняття підприємницькою діяльністю – з місяця оформлення на роботу або реєстрації підприємцем;
– виїзд на постійне місце проживання за кордон – із першого числа місяця, наступного за місяцем виїзду;
– смерть одержувача допомоги – з місяця, наступного за тим, в якому людина померла;
– оформлення пенсії – з дати її призначення.
Крім того, якщо впродовж півроку не забирати нараховані кошти, виплата допомоги буде призупинена.

Як відновити виплату грошей?

Для відновлення виплати допомоги необхідно звернутися в управління соцзахисту з письмовою заявою із зазначенням причини неотримання грошей. Відновлення виплат провадиться з дня припинення, якщо за відповідний період особа мала право на їх отримання, і при відсутності обставин для їх припинення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

www.000webhost.com