Як правильно вимірювати тиск

Згідно з недавно проведеним дослідженням, кожний третій власник домашнього тонометра проводить вимірювання неправильно, при цьому регулярно одержуючи недостовірні результати. Як не допустити помилок?
Не варто думати, що небезпечні тільки величезні стрибки тиску. Дослідження показали, що підвищення цього параметра всього на 20/10 мм рт. ст. збільшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань на 30%, а ризик смерті при наявності таких хвороб у цьому випадку зростає вдвічі. У людей з неконтрольованим високим тиском у 7 разів частіше розвиваються порушення мозкового кровообігу (інсульти), у 4 рази частіше – ішемічна хвороба серця, у 2 рази частіше – поразки судин ніг.
Якщо показання приладу будуть хронічно показувати неправильні цифри тиску, то це не дозволить вчасно звернутися за медичною допомогою і, відповідно, захворювання буде прогресувати.

ЧОМУ ВІН БРЕШЕ?

Найчастіше помилкові показання виникають через неправильне використання приладу для вимірювання тиску.
Якщо говорити про механічні тонометри, то помилки в показаннях, як правило, пояснюються відсутністю спеціальних навичок у користувачів; фізичними особливостями людини, наприклад, наявністю проблем із зором або слухом; неправильний вибір манжети – не відповідний обсягу руки. Показання можуть суттєво коливатися, якщо повітря в манжету буде накачуватися занадто повільно або надто швидко, або якщо манжета надягнута занадто туго чи на руку поверх одягу; а ще можуть залежати від точності розташування голівки фонендоскопа щодо артерії.
Загалом, правильно користуватися цим приладом – ціла наука. Тому більшість людей купують для домашнього використання автоматичні прилади. Але й вони теж не завжди дають правдиві результати.

ЩО ПРИЗВОДИТЬ ДО ПОМИЛКОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ ТИСКУ

1. Неправильне положення руки щодо рівня серця. Якщо рука нижче рівня серця, будуть завищені показники, якщо вище – то занижені. Правильно, коли cередина плеча з накладеною манжетою знаходиться на рівні серця.
2. Неправильний вибір розміру манжети і її неправильне розташування на плечі. По ширині охоплення манжети має становити близько 40% окружності плеча і не менше 80% його довжини. Нижній край манжети має перебувати на 2-3 см вище від ліктя.
3. Відсутня опора для спини. В такому разі будуть завищені показники. Вимірювати тиск потрібно сидячи, опираючись на спинку стільця, або лежачи.
4. Розмова або різкі рухи рукою. При вимірюванні тиску слід зберігати мовчання і спокій.
5. Прийом міцного чаю або кави, а також паління. Вимірювання на повний шлунок. Це спричинить завищені показання. Не слід до вимірювання активно рухатися, палити, пити каву. Краще проводити вимірювання через 1-2 години після їжі.
6. Емоційний стрес, зокрема синдром білого халата. Це теж призведе до завищених показників. Вимірювати тиск потрібно в спокійному стані.
7. Переповнення кишечника або сечового міхура також спричинять завищені показання.
Спочатку – в туалет, потім – вимірювання.
8. Використання судинозвужувальних крапель для очей або для носа менше ніж за 1,5-2 години теж завищать ваш тиск. Не варто проводити вимірювання впродовж 2 годин після застосування ліків.
9. Друге вимірювання без тимчасового інтервалу. Повторно можна вимірювати тиск не раніше ніж через хвилину. Тиск на правій і лівій руках може відрізнятися на 10-20 одиниць – це нормально.

ДО РЕЧІ
Зап’ястні автоматичні тонометри насправді нітрохи не поступаються звичайним тонометрам з манжетою на плече (якщо тільки при вимірюванні зап’ястя розташовувати на рівні серця).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

www.000webhost.com