Природа має право…

 

Літо – таке довгоочікуване, бажане й омріяне – зрештою прийшло: з дитячими канікулами, дорослими відпустками, родинними вихідними. Гамором, розвагами, шашличним димком наповнилися лісові галявини, лугові широти, береги водойм. Адже літній відпочинок – це неодмінно природа: благодатна, чарівна, загадкова.

А між тим червень – пора тиші, надзвичайно відповідальний період у представників дикої фауни. Саме зараз народжується й підростає, привчається до життя нове покоління тварин та птахів. Тож будь-яке втручання людини в цей утаємничений процес завдає непоправної шкоди довкіллю. Навіть, здавалося б, найщиріший прояв сердечної доброти, таке звичне бажання погладити знайдене в чагарниках або траві пташеня, зайчатко чи їжаченя, милосердний намір пожаліти «сиротинку» й принести її додому – на втіху своїй малечі – обертається справжньою трагедією для дичини.

Цією проблемою особливо переймається нині й директор  Кременчуцького мисливсько-рибальського підприємства Анатолій  Коваленко. Адже основне завдання свого товариства він вбачає не лише в організації полювання та риболовлі, а, насамперед, у збереженні й відтворенні місцевої фауни.

– Ліс, луки чи поле – це рідна домівка для тварин, – каже Анатолій Олексійович, – і вони не покинули своє маля напризволяще, а залишили його одного відпочивати в природній «колисці», тоді як самі знаходяться десь неподалік. Зустрівши маленьке дитинча дикої тварини чи птаха, в жодному разі не можна його чіпати, брати до рук або пестити. Навіть декілька секунд потримавши живу знахідку  чи погладивши її, людські руки залишать на ній свій запах. А він для диких тварин та птахів означає одне: небезпеку. Тож, найімовірніше, після цього мати побоїться знову підійти до власного дитинчати, визнати його своїм і погодувати. В результаті людська начебто доброта призведе лише до негативного наслідку.

Аби не накапостити природі, варто в цей період  уникати або зводити до мінімуму перебування на ділянках, де дикі тварини та птахи найчастіше виводять своє потомство, – в лісі, на луках та на плавнях. Якщо ж під час прогулянки, встановлення намету чи облаштування місця для відпочинку ви виявили маленьке живе створіння – не торкайтеся його руками, перейдіть подалі від знахідки,   дайте можливість її матері спокійно повернутися й попіклуватися про неї!

– Якщо ви косите сіно, і у вас із-під ніг випурхнула пташка, це означає, що десь поряд знаходиться її гніздо, – попереджає Анатолій Коваленко. – Залиште клапоть трави навкруги гнізда якомога більше, щоб воно все ще було захищеним цією травою від пернатих хижаків! Наразі не бажано також безцільно блукати плавнями, де на гніздах ще можуть сидіти качки чи інші птахи, а в траві – зайчата. Знайте: пернаті хижаки спостерігають за вами в очікуванні, що стривожена птаха полишить гніздо, а зайчиха – своїх малят. Визначивши в такий спосіб точне місцезнаходження здобичі, після того, як ви підете звідти, хижаки без довгих пошуків знищать кладку чи народжене потомство. До слова, стосується це й домашніх улюбленців. Якщо вже ви взяли їх із собою на природу, не дозволяйте їм безконтрольно снувати довкола місця відпочинку. Якими б прирученими не були ваші песик чи котик, природні хижацькі інстинкти в них залишилися. І ще одне: забираючи з природних умов дитинча якогось дикого звіра чим птаха, ви скоюєте непоправне – позбавляєте  його права жити в своєму домі, біля своїх батьків, прирікаючи на неволю до кінця його віку.

!!!  У цивілізованому суспільстві існує таке поняття як права природи – конкретизовані норми справедливих відносин людини й природи. Вони не існують самі по собі, а є відображенням моралі й етики конкретного людського суспільства, своєрідним засобом контролю за владою людини, яка не повинна переступати межу свободи, окресленої правами природи. Природа має права в тій мірі, в якій ми приймаємо обмеження своєї власної поведінки заради її інтересів. Принципи поваги до прав природи й обмеження прав людини є основними в екологічній етиці. А найголовніший із них – НЕ ЗАШКОДЬ!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *