Пенсійна революція в Україні: як виростуть виплати після перерахунку

В Україні нові правила перерахунку пенсій запрацюють тільки в квітні 2019-го. До цього моменту більшість пенсіонерів буде отримувати незначні прибавки. На сьогодні середня пенсія становить 2,5 тисячі гривень. При цьому, згідно зі стандартами Міжнародної організації праці, вона повинна бути на рівні 4,5 тисячі  (з урахуванням актуального показника середньої зарплати).

Скільки українці отримують у старості

Кожен другий пенсіонер (54%) отримує менше 2 тисяч гривень, а кожен п’ятий – менше 1500 гривень, говориться в даних Пенсійного фонду України. Незважаючи на це, середня пенсія станом на кінець літа склала 2,5 тисячі гривень. Найбільше пощастило жителям столиці. Тут, у тому числі через традиційно високі зарплати, в середньому платять 3,5 тисячі гривень.

Традиційні рекордсмени – українські судді. В середньому їхні пенсії (довічна виплата)  сягають уже 25,4 тисячі гривень. Друге місце за рівнем виплат із великим відставанням зайняли військовослужбовці – 4,2 тисячі гривень. Військові і служителі Феміди виходять на заслужений відпочинок за «старими» правилами. Наприклад, якщо стаж військовослужбовця становить 20 років, він має право отримувати на пенсії 50% зарплати. За кожен наступний рік стажу пенсія збільшується на 3 процентних пункти. При цьому максимальний розмір виплати не може перевищувати 70% зарплати. Підвищують пенсії військовим, перераховуючи розмір зарплати. Наприклад, якщо два роки тому військовий отримував пенсію в розмірі 3 тисячі гривень, а зарплата на його посаді становила 6 тисяч, то після підвищення зарплат, якщо на аналогічній посаді заробляють уже 9 тисяч гривень, пенсія повинна збільшитися до 4,5 тисячі гривень. Суддя, який пропрацював 20 років, має право на 50% своєї зарплати. За кожен наступний рік розмір виплати збільшується на 2 процентних пункту. Наприклад, якщо служитель Феміди працював 30 років, на заслуженому відпочинку він має право на 70% зарплати. В середньому це більше 25 тисяч гривень. Максимальна пенсія судді – 90% зарплати.

Відзначимо, щоб пересічному українцеві на заслуженому відпочинку отримати 90% зарплати, потрібно мати 90 років стажу. А за 20 років стажу, на відміну від судді, можна отримати всього лише 20% доходу. І сам дохід занижуватиметься. Для прикладу, з зарплатою більше 7 тисяч гривень при розрахунку пенсії дохід для простого українця буде враховуватися на рівні 5,4 тисячі. Справа в тому, що, згідно з формулою розрахунку, середню зарплату по країні ділять на дохід майбутнього пенсіонера, а після множать на середню зарплату за три роки. А вона на даний момент становить близько 5,4 тисячі гривень. Тобто, щоб у формулі враховували зарплату в розмірі 10,8 тисячі гривень, її реальний розмір повинен складати близько 14 тисячі гривень (удвічі вище середньої за даними Пенсійного фонду України).

Мізерні пенсії – до 1,3 тисячі гривень отримує 80 тисяч українців. Це ті, хто не виконав мінімальні вимоги по стажу в 15 років. Вони отримують компенсацію –  виплату, що «дотягує» їхні доходи до прожиткового мінімуму. Згідно зі стандартами Міжнародної організації праці, «нормальною» вважається виплата, що становить як мінімум 40% звичного заробітку. Тобто, при середній зарплаті в 8,9 тисячі гривень середня пенсія має становити 4,45 тисяч гривень. А це на 78% вище актуального показника.

Як отримати високу пенсію

В Україні максимальний розмір пенсії обмежений для всіх, крім суддів. На даний момент він становить 14,3 тисячі гривень. Але й на таку пенсію можуть претендувати тільки одиниці. Наприклад, якщо безперервно працювати з 20 до 60 років, для такої пенсії заробітна плата повинна бути на рівні 47 тисяч гривень. Якщо в жінки – більше 30 років стажу, а в чоловіка – більше 35 років, за кожен наступний рік належить надбавка в розмірі 1% прожиткового мінімуму, тобто 14,5 гривні Чоловік, який пропрацював 45 років, може отримати надбавку до основної пенсії в розмірі 145 гривень.

Отже, для високої пенсії необхідно виконати дві основні умови: працювати як мінімум 35-40 років, отримувати високу офіційну зарплату. Для розрахунків припустимо, що висока пенсія в Україні – більше 5 тисяч, але менше 10 тисяч гривень. За даними пенсійного фонду України, стільки отримує всього 6,5% пенсіонерів. Ще 1,1% – більше 10 тисяч гривень, інші 92,4% – менше 5 тисяч  гривень. Для пенсії від 5 тисяч гривень при стажі в 40 років заробітна плата повинна становити близько 17-18 тисяч гривень. Згідно з даними Держстату, стільки в середньому заробляють фармацевти, фінансисти і страховики.

Однак, є ще один варіант, як забезпечити собі безбідну старість. Правда, для цього доведеться самостійно відкладати ще 5-7% від власної зарплати. У країнах із розвиненою економікою найчастіше для подібних накопичень використовують приватні пенсійні фонди. В Україні ж таке страхування практично не розвинене. Приватні фонди є, однак думки експертів про те, чи варто їм довіряти, розходяться. Найлегше збирати на банківському депозиті. Такі заощадження захищені державою (суму до 200 тисяч гривень повернуть навіть у разі закриття банку), вони вважаються досить консервативними (невеликий прибуток і маленькі ризики) і доступними. Так, щоб інвестувати в покупку цінних паперів або акцій, доведеться шукати брокерів. Для банківського депозиту потрібно всього лише відвідати відділення. Банківський вклад завжди найнадійніший спосіб інвестиції. Так було і є у всіх країнах. Так, у нас була фінансова криза, яка вже позаду, але довіра до банків залишається на низькому рівні. Якщо вибираєте банк, то варто орієнтуватися на 3 показники: як довго на ринку, хто володіє, чи виконує вимоги НБУ.

Як підвищать пенсії у 2019-му

У квітні 2019 року в Україні проведуть чергове осучаснення пенсій. Якщо раніше українцям на заслуженому відпочинку підвищували розмір самої пенсії, то зараз будуть переглядати заробітну плату у формулі. З огляду на, що середня зарплата по країні зростає, її і будуть «індексувати». Наприклад, якщо за три минулі роки зарплати в середньому зросли на 18%, а інфляція складе 10%, то зарплату в формулі підвищать на 14% (18/2 + 10/2). В результаті замість 5302,8 гривні можуть порахувати пенсію з зарплати в 6045 гривень. Для прикладу, українець, який вийшов на пенсію в цьому році, заробив 35 років стажу і заробляв трохи менше 8 тисяч гривень, може претендувати на пенсію в 1,8 тисячі гривень. Пенсію порахували за формулою: 5302.8 × y / 7 621 × x × 0.01. 5302,8  – середня зарплата по країні за два минулі роки, у –  розмір власної зарплати, х –  стаж у роках, 7621 –  середня зарплата в Україні, з якої сплачують внески до Пенсійного фонду. Після «осучаснення» заробітної плати на 14%, пенсія збільшиться з 1,8 до 2,1 тисячі гривень Крім того, якщо на початку наступного року українці на заслуженому відпочинку отримуватимуть не менше 1497 гривень, то під кінець року розмір мінімальної пенсії складе вже 1624 гривні.

Джерело: http://www.obozrevatel.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

www.000webhost.com