Платон і Роман кажуть зиму нам

1 грудня – 335-й день року за григоріанським календарем. До кінця року залишилося ще 30 днів. Сьогодні церква вшановує нині пам’ять християнських мучеників Платона і Романа, які постраждали за віру в ІV столітті. Відомо, що Платон був братом мученика Антіоха – разом вони народилися в родині благочестивих християн і отримали відмінне виховання, після чого почали проповідували християнство буквально на початку своєї юності. А Роман тоді був дияконом у місті Кесарії і одного разу зустрів єпарха, що йшов на язичницьке свято. Тоді Роман став переконувати його відректися від віри, після чого той відмовився щось зробити і віддав проповідника великій кількості катувань.

«Платон і Роман кажуть зиму нам», – говорили в давнину селяни. Стосовно назви «грудень», то колись груднем називався передостанній місяць року. У давньоруські часи початок зимового літочислення йменувався «студнем». Разом із тим, в активному вжитку співіснувало чимало діалектних найменувань. З-поміж них найбільш відомі: «лютень», «хмурень», «стужайло», «студений», «мостовик» тощо. На західноукраїнських землях користувалися ще однією назвою – «трусим».

Давнє народне прислів’я стверджує, що «сумний грудень у свято і в будень», утім все одно, цей місяць позначений особливою атмосферою: тут і кінець року, і цілий цикл різвяно-новорічних свят: третя Пречиста, Катерини, Андрія, Варвари, Сави, Миколая, Ганни і, нарешті, Спиридона Сонцеворота.

Цьому місяцю присвячено чимало приказок і прислів’їв: «То сніг, то дощ, то завірюха, бо вже зима коло вуха», «Грудень око снігом радує, а вухо морозом рве», «Сподівайся од нього добра, як від грудня тепла», «У грудні так тепло, як за лихим паном».

А ось про сьогодні, 1 грудня, народні прикмети кажуть:

Якщо цього дня тепло на вулиці – зима буде теплою і м’якою, й навпаки.

Вітер сильний дме – взимку хуртовин та завірюх буде багато.

Якщо в день Романа і Платона погода протягом дня швидко змінюється, то зима взагалі буде дуже мінливою.

Якщо на клямці іржа з’явилася – чекай негоди найближчим часом.

Потрібно спостерігати за погодою 1 грудня вранці, вдень і ввечері – це дозволить дізнатися, якою буде погода в грудні, січні та лютому.

Кола навколо місяця – скоро буде мороз.

Ворона дорогою ходить – буде відлига.

За народною прикметою, комар в будинку з’явився 1 грудня – чекай відлиги.

З іменинами вітайте сьогодні Платона, Романа, Миколу.

Нині 24-ий місячний день. Меркурій, «задкуючи», повернеться в знак Скорпіона, але пробуде там не надто довго: 6 грудня зупиниться, розвернеться і 12 грудня знову повернеться в знак Стрільця, де власне «блукав» цілісінький листопад. Так само «плутаними» можуть виявитися наші справи: невеличкі подорожі, короткі комунікації, оформлення різноманітних документів, родинні стосунки, транспорт. Але наприкінці грудня все обіцяє наладитись і вийти, як то кажуть, на прямий шлях. Настав час для аналізу, переосмислення, підбиття підсумків і, що головне – певних висновків, завдяки яким можемо уникнути помилок у майбутньому. Місяць переходитиме від Діви до Терезів, тож у настроях спостерігатиметься певна психологічна і емоційна нестабільність. Ошатної зими!

Згідно з даними Центральної геофізичної обсерваторії України, найхолоднішим цей день у Києві був у 1998 –  -20,6, а найтеплішим у 1898 – +13,3.

 

 

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

www.000webhost.com