Коли ноги не дають спати…

Навіть незначний біль у суглобах може сигналізувати про серйозні проблеми  За статистикою, майже кожен шостий житель планети має порушення в роботі суглобів, а у віці понад 60 років – кожен другий. Такий стан дуже обмежує рухливість. Людина страждає, не розуміючи, що причиною не завжди є сам суглоб. Біль може бути сигналом організму про зовсім іншу хворобу – урогенітальну, ендокринну, туберкульоз, інфекційну, онкологію тощо.Головне – знайти причину

Якщо суглоб набрякає, збільшується, шкіра над ним червоніє, відчувається сильний біль, це прояви запального ураження – артриту. Артроз є незапальним ураженням, але при ньому відбувається руйнація хряща. Що гірше?

Для встановлення діагнозу, перш за все, треба зробити загальний аналіз крові, що показує, чи є взагалі в організмі запальні зміни. Обов’язковими є також ревмотести, специфічні маркери. Приміром, для виявлення подагричного артриту, що пов’язаний із неправильним обміном речовин в організмі,  призначається аналіз сечової кислоти. Потім лікар додає інструментальні методи діагностики: рентгенографічне обстеження, ультразвукове, МРТ, артроскопію. І тільки встановивши причину, призначає лікування. При реактивному запальному артриті, що розвивається внаслідок перенесення інфекцій, призначають антибіотики; при подагричному – дієтотерапію, на обмеження підвищеного вмісту сечової кислоти в крові, а також препарати, що знижують вміст уратів в організмі; при ревматоїдному та псоріатичному артритах – терапію, що лікує запалення й підвищує імунітет.

Організм починає сам себе їсти

Найпоширеніший – ревматоїдний артрит. Зазвичай починається він гостро, ураження симетричне (наприклад, на лівій і правій нозі чи руці), страждають переважно кистьові суглоби, променево-зап’ясні, але можуть усі суглоби – ліктьові, плечові, колінні. Для цього захворювання характерна ранкова скутість і тривалий інтенсивний біль, що переважає в другій половині ночі та в ранковий час. Якщо не лікувати хворобу, вона досить швидко прогресує й може призвести до інвалідності. Ревматоїдний артрит належить до аутоімунних захворювань, тобто таких, що пов’язані з порушенням імунної системи. Організм починає сприймати власні тканини як чужорідні й пошкоджує їх. У такому разі розвивається ураження й інших органів: легенів, нирок, нервової системи тощо. Це вже хронічна невиліковна хвороба. Тоді головною метою лікування стає пригнічення гострих проявів хвороби та стабілізація стану пацієнта – аж до ремісії (вщухання проявів).

Щоб припинити подальше прогресування захворювання, призначаються медикаменти та допоміжні методи, наприклад, плазмофорез, що виводить із плазми крові циркулюючі шкідливі антитіла. При інших артритах застосовуються нестероїдні (знеболювальні) протизапальні засоби, призначають симптоматичне лікування. Якщо воно не дає позитивного результату, на допомогу приходить імунобіологічна терапія.

Імунобіологічні препарати – ліки нового покоління. Вони ефективні, але, на жаль, дуже дорогі, що обмежує їхнє застосування. Проте дітям з ювенільним ревматоїдним артритом за державною програмою вони мають надаватися безкоштовно.

А ось артроз – це вже руйнація. При цій патології руйнується не тільки хрящова тканина суглоба, а й уражаються білясуглобові поверхні кісток. Причини різноманітні: травми та мікротравми суглобів, надмірне навантаження на суглоби, підвищена вага тіла, вікові зміни, порушення обміну речовин тощо. Першими проявами артрозу є дискомфорт, біль, обмеження рухів суглоба, що виникає після фізичного навантаження, частіше в другій половині дня. У спокої больовий синдром зменшується.

На 1-2 стадії лікарі призначають хондропротектори, що добре покращують обмінні процеси в хрящі, таким чином пригальмовують його старіння. На 3-4 стадії ця терапія є малоефективною, і процес руйнації суглоба вже неможливо зупинити. Причому руйнування, що починається з хряща суглоба, поширюється на кістку. Внаслідок ураження суглоба починається його вторинне запалення.

Як же не довести себе до такого невтішного стану?

Одразу слід звертатися до лікаря. Захворювання суглобів настільки різноманітні, що лише кваліфікований спеціаліст, лікар-ревматолог, зможе встановити правильний діагноз і призначити відповідне лікування. А це потрібно зробити якомога раніше.

До суглобів – із любов’ю

Передовсім, треба намагатися їх не травмувати. Вчасно лікуйте будь-яке запальне захворювання. Навіть невчасно пролікований карієсний зуб може стати пусковим механізмом для виникнення реактивного артриту. Слідкуйте за масою тіла. Підвищена вага – додатковий травмуючий фактор. Не перебувайте довгий час в одній позі. Попрацювали 20 хвилин – зробили 5-10-хвилинну перерву, щоб кров нормально надходила до суглобів і м’язів, адже вона несе їм живлення. Суглоби не люблять різких рухів, різкого підйому вантажів, швидкого бігу. Не можна перевантажувати хворий суглоб, робити рухи «через біль». Слід виключити надмірне фізичне навантаження. За потреби використовуйте тростину або корсети. Більше споживайте фруктів, овочів, каш, молочних продуктів, зменшіть у раціоні споживання жирів, жирного м’яса, солодощів, виробів із білого борошна, алергізуючих продуктів. Пийте більше води, особливо мінеральної лужної. Забудьте про копченості, пиво та алкоголь.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

www.000webhost.com