Краще попередити, аніж лікувати

Ситуацію із захворюваністю на грип та гострі респіраторно-вірусні інфекції в Кременчуцькому районі «Перемога» висвітлює на своїх шпальтах постійно. Як ми вже повідомляли, наразі поки що жодного випадку грипу серед сільського населення не зафіксовано, тоді як по Полтавській області загалом і в Кременчуці зокрема циркуляція цього небезпечного вірусу вже підтверджена лабораторно. Тільки в місті  на сьогодні за допомогою цито-тестів вже діагностовані 19 випадків захворювань на грип типу А.   Як зазначають фахівці епідеміологічного відділу Кременчуцького міськрайонного відокремленого підрозділу лабораторних досліджень, минулого тижня показник захворюваності  на  грип  та  ГРВІ по Кременчуцькому району становить 346,3 на 100 тисяч населення, що нижче епідпорогового на 52,5 відсотка,  але порівняно з попереднім тижнем він зріс на 35 відсотків. Захворюваність дітей становить лише 23,7 відсотка  від загальної числа недужих, проте, з початком навчального процесу в школах 14 січня тенденція до передепідемічного зростання захворюваності посилиться.

Всього в районі з початку епідсезону 2018-2019 років (із 40-го тижня 2018 року по 1-й тиждень 2019 року) на гострі респіраторні вірусні інфекції захворіли 2389 осіб, у тому числі 1438 дітей, питома вага яких у загальній захворюваності становить 60,2 відсотка. Серед них найбільше хворіють діти 5-14 років (870 випадків, що становить 36,4 відсотка  від загальної захворюваності), серед школярів  зареєстровані 752 випадки, що складає 52,3 відсотка від загальної кількості хворих дітей.

Основним засобом захисту від грипу є імунопрофілактика. З початку епідсезону, за інформацією кременчуцьких епідеміологів,  отримали щеплення 75 осіб із запланованих 221 (33,9 відсотка), або 0,2 відсотка населення району. Більшість щеплень проведені в групі епідемічного ризику – 96 відсотків, а саме: серед медичних працівників – 40 щеплень, або 53,3 відсотка від усіх імунізованих.  Серед працівників сфери послуг проведені 12 щеплень (16 відсотків), серед дітей, які відвідують навчально-виховні заклади – 13 (17,3 відсотка). Вакциною, придбаною за кошти місцевого бюджету (по центру первинної медико-санітарної допомоги Пришибської сільської ради)  щепилися 40 осіб; вакциною, придбаною за власні кошти, – 35 осіб. Не здійснювалася закупка  вакцини за кошти підприємств; не проводилися щеплення підопічним інтернатних закладів: Пришибського стаціонарного відділення соціальних послуг та Омельницького центру матері та дитини.

Зараз  моніторинг стану захворюваності на грип та ГРВІ по вікових групах населення проводиться щоденно, аналізуються  наявність у  хворих осіб ускладнень (пневмоній тощо).   проведені розрахунки епідпорогових показників по захворюваності серед населення, серед школярів та в розрізі амбулаторій загальної практики – сімейної медицини.

Важливе значення для профілактики та боротьби з грипом має стан готовності лікувально-профілактичних закладів до сезону епідемічного підйому захворюваності та рівень надання медичної допомоги хворим. За словами директора комунального некомерційного підприємства «Кременчуцька центральна районна лікарня» Марії Ігнатчук, відповідні заходи  щодо профілактики й боротьби з грипом та гострими  респіраторними інфекціями   в Кременчуцькому районі в епідсезон 2018-2019  років по їхньому закладу розроблені ще у вересні минулого року. Затверджені  склад мобільної медичної бригади для надання невідкладної допомоги виявленим тяжкохворим на грип та ГРВІ пацієнтам; схема перепрофілювання відділень для госпіталізації хворих з ускладненнями; список додаткового медперсоналу для обслуговування викликів під час підйому захворюваності на грип та ГРВІ, схема організації роздільного прийому грипозних та інших хворих у поліклініці районної лікарні; мінімальний перелік необхідних лікарських  засобів для лікування та профілактики грипу й ГРВІ в дітей, що їх необхідно мати в закладах охорони здоров’я тощо.

За період епідсезону жовтень-грудень 2018 року в терапевтичному відділенні центральної районної лікарні проліковані 57 хворих на пневмонію, станом на 10 січня поточного року на лікування там знаходяться 8 хворих із діагнозом пневмонія.

У закладі  постійно наявний не знижувальний запас лікарських засобів для надання невідкладної допомоги, дезінфекційні засоби , антисептичні та засоби індивідуального захисту, забезпечена централізована подача кисню та умови для проведення оксигенації. Для лікування  та екстреної профілактики грипу наявний препарат « Таміфлю». В достатній кількості  лікарня забезпечена апаратами  штучної вентиляції легень.

10 працівників закладу вакциновані  від  грипу власним коштом.

Окрім медичних закладів «у повній бойовій готовності» мають бути й освітні. Передовсім,  медичні пункти дошкільних та загальноосвітніх закладів повинні бути забезпечені необхідними засобами та обладнанням (термометри, бактерицидні випромінювачі, дезінфекційні та антисептичні препарати, засоби особистої гігієни, індивідуального захисту тощо).

Велике значення має інформування населення про заходи особистої та громадської профілактики захворювань на грип та ГРВІ.

Проблема   грипу і  гострих респіраторних  інфекцій у  сучасному суспільстві надзвичайно серйозна: на частку цих недуг припадає 90-94 відсотки всієї інфекційної патології. Захворювання вкрай небезпечне своїми ускладненнями, що призводять до інвалідізації або смерті людини; грип завдає значні економічні збитки. За даними соціальних досліджень в Україні лікування грипу обходиться  більше ніж у 2500 грн  на  кожен  випадок захворювання. Тож краще попередити хворобу, ніж її лікувати.

Тетяна Керімова

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

www.000webhost.com