На першого Миколи не буває холодно ніколи

Сьогодні святого Миколая чудотворця. Всі знали, що крім весняного, є ще й зимовий Миколай (19 грудня), тому казали: «У кожнім році два Миколи: на першого Миколи не буває холодно ніколи, а на другого Миколи не буває тепла ніколи». Хоч «весняний» Миколай і не такий урочистий, як «зимовий», але й він шанувався українцями та був позначений деякими цікавими обрядами.

Святий Миколай помер 19 грудня (за Григоріанським календарем –  6 грудня) в період між 343-им і 352-им роками. Його поховали в Соборному храмі в місті Мири Лікійські. Після смерті його тіло стало мироточити – з нього виходило пахуче масло, яке виліковувало хворих і допомагало людям.

Після того, як на місто почали нападати мусульмани, які хотіли знищити мощі Святого Миколая, щоб християни не користувалися їх цілющими властивостями, віруючі таємно вивезли мощі святого в місто Барі на березі Адріатичного моря. Саме тому зараз Святого Миколая шанують два рази в рік: у день його смерті – 19 грудня (6 грудня) і в день його перепоховання – 22 травня.

В цей день слід сходити до церкви і помолитися святому Миколаю. Можна попросити його про благополуччя або здоров’я. Також  немає заборони на працю, навпаки, вона навіть вітається. Прийнято зайнятися генеральним прибиранням.

У народі Микола Чудотворець – популярний святий. Колись у цей день господарі виводили коней у поле на першу пашу й з цієї нагоди посеред села священики служили молебні та кропили коней святою водою. У полі вершники їздили верхи – щоб нечиста сила коней не мучила.

Від цього дня починали стригти овець і сіяти гречку, а звідсі й прислів’я: до Миколи не сій гречки і не стрижи овечки.

На Київщині та Поділлі колись у день весняного Миколая робили заздравні обіди, які звались нікольщиною, а звідсі й приказка: понаставляли тих мисок, як на нікольщині.

Найбільш урочисто цей день відзначали гуцули, влаштовуючи «полонинський хід» –тварин виганяли на полонини. Попереду процесії йшов «депутат» – керівник пастухів – і два його помічники з трембітами. За ними рушало стадо, а потім дорослі й діти. Від околиці села жінки з дітьми поверталися, а чоловіки супроводжували отару до пасовиськ. На полонині старший чабан за допомогою кресала розпалював «живий огонь», який мав горіти до кінця сезону, себто до глибокої осені, коли полонинський хід повертався на зимове стійбище. На Херсонщині в цей день наймали до Покрови (14 жовтня) сезонних робітників – «строкачів».

Про весняного Миколая існує чимало поетичних приказок: «До Миколи не буде літа ніколи», «Держи сіно до Миколи – не побоїшся зими ніколи», «До Миколи нема добра ніколи». Вважали, що після Миколи не можна садити баштан, бо зав’язі не буде. На Миколая не можна мочити коноплі, бо як будеш витягувати, то витягнеш утопленика. З Миколи починався купальський сезон. Українці вірили, що з цього дня вода освячується.   Цей день називали ще «сухим днем» – заборонялося працювати, щоб не було посухи. У Сербії вірили, що після святого Миколи ніщо не завадить урожаю фруктів. На Поділлі в піч клали шмат заліза в піч, щоб вовки не брали худобу.

У народі вважається, що святий Микола Чудотворець є покровителем мореплавців і всіх подорожуючих. Чорноморські моряки поклоняються двом Миколаям: морському і мокрому. Морський Микола керує кораблями, а мокрий – водами. Під час бурі на морі моряки моляться святому Миколаєві, щоб він порятував їх від нещастя. При виникненні загрози, що корабель може потонути, моряки виносили образ Миколи Чудотворця на палубу й молили святого про спасіння.

В День Миколи Весняного заборонено відмовляти в допомозі нужденним, інакше на 7 років у будинку оселиться бідність. На святого Миколая не можна стригтися і навіть брати в руки ножиці.

Народні прикмети цього дня

Який день на Миколу Весняного, такий і на Миколу Зимового

Якщо на другий день після “весняного” Миколи піде дощ, все літо буде непогожим

Не нагодуєш цього дня голодного – сам зголоднієш.

Миколин дощ зайвим не буває: про врожай дбає, хліба піднімає.

На Миколи дощовито – влітку буде гарне жито.

Прийшов Миколай — коней випасай.

Юрій із теплом, а Микола з кормом.

Святий Юрій пасе корів, а Микола коней.

Якщо на Миколу йде дощ, то буде багатий урожай.

Жаби почали квакати – прикмета того, що буде багатий урожай вівса.

Вільха зацвіла – пора гречку сіяти

З іменинами сьогодні вітайте Миколу, Дмитра, Йосипа, Василя.

18-ий місячний день, Місяць у Козерозі. Дослухайтесь радше до голосу розуму, ніж до душі. Тримайтеся землі – на морі штормитиме, у небі теж спокою не знайдете. Забудьте про експерименти і ризик – вони не на часі. Помірний тверезий практицизм – саме враз. Людям, котрі не хочуть боротися зі своїми вадами і змінюватися, доведеться зіткнутися з чималими перешкодами і випробуваннями. Сьогодні бажані помірні фізичні навантаження, помірне конструктивне спілкування, подорожі. Довго не спіть – втратите енергію. Можна влаштовувати невеликі застілля, але бажано вегетаріанські. Будьте уважними в дорозі.

Згідно з даними Центральної геофізичної обсерваторії України, найхолоднішим цей день у Києві був у 1917 році – -1,7, а найтеплішим у 2007 – +32,2.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

www.000webhost.com