На Симона Зилота збираємо зело

Сьогодні Симона Кананіта, який був одним із 12 апостолів і учнів Ісуса Христа.  Кананій з арамейської мови, а Зилот з грецької в перекладі означає «ревнивець» – свідчення того, що він був ревним до Бога і до віри. Існує версія, що Симон Зилот був нареченим на весіллі в Кані Галілейській, де Ісус здійснив своє перше диво, перетворивши воду на вино. Симон був канонізований ще першими християнами.

У давнину це був день, коли жінки, особливо знахарки, збирали лікарські трави. Чому саме на Симона збирали зілля – невідомо, але, ймовірно, через те, що українське слово «зело», «зілля», виявилося для українського вуха співзвучним із Зилотом. У народі вважають, що Зилота дає цілющу траву, і він розпоряджається рослинами.

Обряди збирання трав були дуже цікавими. Зілля годилося заготовляти ще до сходу сонця, коли не впала роса. Жінки йшли до потаємних місць, «де півня не чути і куди не доноситься собачий гавкіт». Відшукавши потрібну рослинку, ставали обличчям на схід, хрестились і, помолившись, поверталися на захід. Зриваючи чи викопуючи її, нашіптували: «Трава-травиця, красна дівиця, не я тебе садила, не я й поливала: Господь тебе садив, Господь і поливав – всякому християнину на поміч дав!»

У кожному регіоні були свої звичаї і обряди заготівлі лікарських рослин. У селі Келеберда Полтавської області, наприклад,  збирачі лікарських рослин (старі жінки і жінки, які розбираються в них), ходили збирати їх, одягаючись в чисту білизну і до схід-сонця прямували до бору. Вони вважали, що зілля, зібране одягненою людиною, “не буде допомагати від усякої хвороби», тому рвали їх голими, при цьому, тихенько наспівували, щоб не почули пастухи:

Святий Авраам на це зілля орав,
А Бог садив, а Спас родив,
Мати Божа поливала
І на поміч це зілля давала.

Якщо жінка була хвора, то промовляла:

«…І хрещеній, народженій, рабі Божій це зілля на поміч».

Обряди були різні, але об’єднували їх  кілька загальних правил.  По-перше, до збору потрібно гарненько скупатися, попаритися в лазні і одягнути чистий одяг. Іти в поле можна тільки чистим духом і тілом. По-друге, певні трави і зовсім не можна збирати руками – тільки використовуючи чисту хустинку. Також не можна було допускати, щоб поруч був хтось ще. По-третє, в процесі читали спеціальні замовляння, молитви (часто “Отче наш”). Зібрані трави сушили і надалі з їх допомогою лікували різні хвороби.

Після дотримання традиції приступали до основного святкування. Народ збирався на галявинах у лісі з вже заготовленими варениками, салом, млинцями, печеною рибою і випивкою, щоб вшанувати святого і відзначити свято.

Ще з давніх, дохристиянських часів, на Симона Зилота народ славив матінку землю. В цей день заборонялося орати землю і торкатися її будь-якими знаряддями праці. Також при випасанні худоби не можна було забивати в землю кілки.

Прикмети дня:

Сильний вітер під час дощу передвіщає хорошу погоду.

Бджоли зранку весело літають – буде сонячний день.

Якщо в цей день піде дощ, то все літо буде дощове.

Якщо кріт  більше звичайно землю довкруг нори разкидає – це до дощу.

Пташки зранку співають – буде дощ.

Якщо звечора попливуть великі купчасті хмари, значить, хороша погода буде наступного дня.

З іменинами вітайте Антонія, Таїсію.

19-ий місячний день. Активний, потужний, стрімкий і часом небезпечний. Дотримуйтеся порядку і правил в усьому і всюди. Ця місячна доба позначена високою вірогідністю конфліктів, тому уникайте людей схильних до конфронтації і тих, хто звик чути тільки себе. Коли ж уникнути конфлікту не вдасться – намагайтеся тримати власні емоції під контролем. В якомусь сенсі, з вашої сьогоднішньої поведінки буде знята астральна калька. Яким боком ви сьогодні станете до світу, точнісінько таку саму позицію незабаром обере й світ стосовно вас. Починати щось нове не бажано, а всі ідеї та пропозиції піддавайте прискіпливому аналізу. Можливі дуже важливі державні та політичні події. Не обов’язково публічні, радше “підкилимні”, які згодом стануть вельми очевидними.

Згідно з даними Центральної геофізичної обсерваторії України, найхолоднішим цей день у Києві був у 1904 році – 0,9, а найтеплішим у 2007 – +32,2.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

www.000webhost.com