Новий формат – за європейськими стандартами

Адміністративно-територіальна реформа в Україні продовжує свою ходу. Нова влада не має наміру призупиняти цей процес. Більше того – визначає децентралізацію пріоритетним напрямком своєї діяльності й націлена активно її  здійснювати.

Наступним кроком після завершення добровільного об’єднання  і створення спроможних  територіальних громад має стати новий адміністративно-територіальний устрій України, сформований  з урахуванням сучасних вимог та європейських стандартів. Він передбачає суттєве укрупнення  існуючих районів і має на меті не лише побудувати якісну модель управління, а й створити засади для раціонального використання як кадрових, так і фінансових ресурсів,  ефективного використання коштів на місцях.

Наразі Директорат із питань розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою Міністерства регіонального розвитку України  спільно з групою експертів із геоінформаційного моніторингу реформи децентралізації змоделювали систему адміністративно-територіального устрою базового та субрегіонального рівня та територіальної організації влади на прикладі Полтавщини. Наша область обрана з урахуванням результатів практичного формування об’єднаних територіальних громад (вони утворені на 32,5 % загальної площі області) та затвердженого Урядом перспективного плану формування територій громад області (про нього «Перемога» писала в минулому номері).

Під час моделювання була проаналізована система надання медичних послуг вторинного рівня та її територіальної організації на базі госпітальних округів; визначені міста з найбільшою концентрацією органів влади; взята до уваги відповідність меж укрупнених районів до меж об’єднаних територіальних громад, а не меж існуючих адміністративних (сільських) районів. У підсумку створена концепція передбачає формування на території Полтавщини замість нині існуючих 25 районів усього 4 потужних соціально-економічних округів. Один із них – Кременчуцький, у складі 13 громад, площею 6137,9 кв. км  із населенням 397,6 тисячі осіб. До нього мають увійти Глобинський, Козельщинський, Кобеляцький, Кременчуцький райони, міста Кременчук (центр, місто обласного значення, де розміщені 6 міжрайонних та 7 районних терпідрозділів центральних органів виконавчої влади, місцева прокуратура та окружний суд)  та Горішні Плавні. Три інші потенційні центри –  Миргород, Лубни, Полтава.

Сьогодні проводиться широке обговорення запропонованого зі столиці проєкту. Цього тижня, 30 липня, відбувся круглий стіл у Кременчуцькій міській раді, участь у якому взяли представники обласної та міської влади; органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, об’єднаних територіальних громад районів, що мають увійти до складу майбутнього округу; депутати різних рівнів.

Презентуючи нову модель адміністративно-територіального устрою на рівні районів Полтавського регіону, директор Департаменту економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій Полтавської облдержадміністрації Інна Іщенко зупинилася на основних критеріях формування майбутніх спроможних округів. Це доступність (відстань від центру до найвіддаленішого району округу); нерозривність, географічна цілісність і компактність районів;  наявність 150 тисяч мешканців; створення комфортних умов, що  забезпечуватимуть розвиток майбутнього округу на території приєднаних районів (надання медичних та соціальних послуг, наявність адміністративних установ, дорожнє покриття та інфраструктурна оснащеність). Самі ж центри округів визначалися  на підставі аналізу розміщення територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади (суди, прокуратура, земельні відносини, органи водного господарства тощо).

Висловити свої думки на круглому столі мали можливість усі бажаючі. В ході обговорення брали слово представники  районів, що потенційно мають увійти до нового округу. Більшість із них особливих проблем у  такій перспективі не вбачала, акцентуючи увагу переважно на необхідності збереження соціальних служб, медичних та освітніх закладів, належного стану автомобільних доріг. А представник Семенівського району, що за попереднім плануванням має увійти до Лубенського округу, озвучив бажання  включити їх до складу Кременчуцького. Натомість глобинчани, чий район – один із найчисельніших і найбільших за територією в області – з думкою столичних авторів нової концепції не погодилися й висловили сподівання, що це питання буде переглянуте.

!!! Як житимуть у нових умовах громади, чи залишаться районні ради й адміністрації, які повноваження матимуть префектура та її очільник – на ці й багато інших питань, що лунали в залі,  конкретної відповіді не було, оскільки наразі обговорення ведеться лише щодо погодження центру округу. Детально про все це йтиметься вже після  затвердження концепції пропонованого адміністративно-територіального устрою Полтавщини. І це рішення прийматиме Київ.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

www.000webhost.com