ЧОМУ ВИПУСКАЮТЬ НЕБЕЗПЕЧНОГО ДЖИНА З ПЛЯШКИ?

Наразі в самому розпалі час домашньої консервації. Тому хочеться поінформувати читачів нашої газети та дати деякі поради з приводу профілактики ботулізму. Це захворювання належить до тяжких харчових отруєнь внаслідок потрапляння в організм людини чи тварин з їжею токсину бактерії ботулізму. При цьому  харчовому отруєнні переважно вражається центральна нервова система і черепно-мозкові нерви, а смертність людей коливається від 37  до 100 відсотків. Специфічне та не специфічне лікування не завжди має успіх, тому основну увагу потрібно приділити питанням профілактики цього захворювання.

В Україні у 2017-2018 роках захворіли на ботулізм близько 200 осіб, на жаль, десятки з них померли. Але важливо пам’ятати й про те, що тоді в’ялена та копчена риба, яка стала причиною цих масових отруєнь, була куплена переважно в супермаркетах, магазинах. При цьому в державі не було сироватки для лікування ботулізму, щоб урятувати постраждалих. Люди були змушені шукати її  самотужки.  Вже цього року в Україні від ботулізму  постраждали 46 осіб, із них 3  померли. Більшість випадків пов’язані зі споживанням риби, виготовленої з порушенням технологічного процесу та умов зберігання.

Біда не оминула й Полтавщину. В нашому регіоні вже зареєстровані 3 випадки ботулізму, що трапилися в червні цього року в Зіньківському районі. Перші два випадки пов’язані зі споживанням м’ясних консервів домашнього приготування. Третій – зі споживанням жителем села Манилівка  консерви «Кільки в томатному соусі», купленої в магазині села Шилівка цього ж району. Клінічні діагнози були підтверджені дослідженнями лабораторії особливо небезпечних інфекцій ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України», де було знайдено токсин ботулізму в організмі хворих. Завдяки величезним зусиллям лікарів Полтавської обласної клінічної інфекційної лікарні та наявності антитоксину проти ботулізму вдалося врятувати життя постраждалих.

Чи можемо ми сьогодні спокійно йти до магазинів та супермаркетів, ринків та місць стихійної торгівлі, де продаються рибні й м’ясні консерви, в’ялена, копчена риба та інші харчові продукти? Хотілося б не лише якомога швидше почути коментар Держпродспоживслужби Полтавської області та правоохоронних органів, а й побачити їхні рішучі дії. Хто поніс відповідальність за реалізацію рибних консервів, що були придбані в торговельній мережі села Шилівка Зіньківського району?

У зв’язку з актуальністю згаданої проблеми хотілося б донести до наших читачів поради, як уникнути ботулізму, збудник якого утворює смертельний токсин, невипадково визнаний у світі одним із найпотужніших факторів біологічної зброї. А ми самі випускаємо цього небезпечного джина з пляшки. Спорові форми бактерій ботулізму широко розповсюджені в довкіллі, ґрунті, воді, різних предметах завдяки фекальному забрудненню, довгий час зберігаються і є дуже стійкими до перепадів температури, дії ультрафіолетового випромінювання тощо. Наприклад, при кип’ятінні спори можуть загинути лише через 5-6 годин. На це мають звернути увагу наші читачі, які займаються домашнім консервуванням. А при нагріванні спор до 1200С вони витримують аж 20 хвилин. Тому режим знищення спорових форм можливий лише за автоклавування продуктів.

На сьогодні приватні особи продовжують вилов і безконтрольне приготування копченої, в’яленої та соленої риби, що і є основним фактором ризику виникнення захворювання на ботулізм. А наші прісноводні водойми згідно зі статистикою науково-практичних досліджень, забруднені спорами бактерій ботулізму на 40% і більше. Якщо говорити про рибні продукти, то ми рекомендуємо споживати безпечні рибні страви, зокрема, смажену рибу або зварену з неї юшку. Відмовтесь від споживання в’яленої та копченої риби й узагалі не готуйте її вдома. Батькам варто змінити подібні звички й дати дітям відповідні поради заради безпеки їхнього здоров’я. Не ризикуйте з домашнім консервуванням м’яса, риби, грибів та інших продуктів у герметично закритій тарі. Підозрілі консервовані продукти – зі здутими кришками, непевного кольору, з появою газу в момент знімання кришок (бомбаж) тощо – треба негайно знищити.

Варто зазначити, що ми втратили й культуру виробництва, а  інтереси бізнесу затьмарили турботу про життя й безпеку людини. Ніякі контролюючі органи не можуть змусити виробників виготовляти та реалізовувати тільки доброякісну продукцію. Насамперед потрібно побороти дуже поширену в колах нашого бізнесу багаторічну звичку нехтувати правилами санітарії й гігієни. Функцію контролю із запобігання інфекційним хворобам та харчовим отруєнням трансформували у спостережну. Тобто, моніторте, мовляв, ситуацію, а коли щось трапиться (спалахи інфекцій, отруєння, загибель людей), тоді вивчайте причини і бийте на сполох. Але ж чи повернеш у такий спосіб втрачені життя? А чому ж не б’є на сполох Держпродспоживслужба України, коли на харчових об’єктах, ринках, у закладах торгівлі панує антисанітарія, безлад та хаос? Тож дореформувались, ліквідувавши Державну санепідслужбу, державні протиепідемічні комісії при органах влади, які працювали на попередження хвороб (а державну протиепізоотичну комісію залишили, оскільки вона для тварин) І це породило безвідповідальність бізнесу й незахищеність споживачів.

Що варто знати в першу чергу громадянам? У разі підозри на ботулізм, а перші його ознаки можуть наступити після інкубаційного періоду від 2 годин до 10 діб після споживання забруднених токсином ботулізму продуктів (нудота, блювання, розлад зору – «туман» чи «сітка», подвоєння зображень (диплопія), затруднення ковтання та гугнявість мови, загальна слабкість, головний біль, запаморочення, тощо) необхідно – і це найголовніше – негайно звернутися до лікувально-профілактичного закладу, тому що єдиним способом лікування хворих є антитоксин проти ботулізму. Чим раніше буде введений цей препарат, тим більше гарантії на одужання. Важливо також терміново промити шлунок і кишківник лужними розчинами.

Будьте також обережними й уважними щодо місць стихійної торгівлі. Не купуйте там не лише в’ялену та копчену рибу, а й інші консервовані вироби (м’ясні, рибні, овочеві, грибні тощо) домашнього приготування, оскільки вони несуть реальну загрозу захворіти на ботулізм. Небезпечними можуть бути також і копчені в домашніх умовах ковбаси, шинки, тощо, бо при цьому не дотримується технологія обробки продуктів, до того ж невідомо, в яких умовах вони готувались. Одним із можливих варіантів запобігання захворюванню на ботулізм є повторна ретельна термічна обробка зазначених вище продуктів, адже токсин ботулізму руйнується при нагріванні до температури кипіння впродовж декількох хвилин.

Отож дбаймо про своє здоров’я! Як стверджував філософ Луцій Анней Сенека: «Здоров’я – це ще не все, але без нього все інше нічого не варте».

 

Валентин Шаповал,

лікар-епідеміолог відділення особливо небезпечних інфекцій ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України», Заслужений лікар України, кандидат медичних наук, доцент.

 

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

www.000webhost.com